Czym są autoklawy?

Dla osoby zupełnie niezaznajomionej z gabinetem stomatologicznym i z innymi gabinetami medycznymi czy kosmetycznymi, autoklawy mogą być dość sporą zagadką. Dla profesjonalisty jest to oczywiście element normalnego krajobrazu miejsca pracy i nieodłączny obiekt środowiska roboczego, bez którego nie można by się było obejść. Nie chodzi nawet o to, że praca bez niego byłaby cięższa albo w jakiś sposób bardziej uciążliwa, ale bez niego organy nadzorcze mogłyby mieć w stosunku do nas poważne obiekcje. Laik pewnie nie ma pojęcia, jak coś takiego działa, a wielu specjalistów też nie zawsze zagłębiało się w zasady autoklawów. Powiedzmy sobie zatem coś na ich temat.

Zacząć warto od tego, że jest to urządzenie, które pamięta czasy maszyny parowej, a nawet wcześniejsze. Autoklaw był zawsze wykorzystywany do celu, do którego go stworzono, bo zwyczajnie do niczego innego się nie nadawał. Celem tym było przeprowadzanie reakcji chemicznych w szybszym tempie i w ogóle przeprowadzanie takich operacji, które w warunkach normalnego ciśnienia i temperatury zachodzić nie chciały. Autoklawy powodują bowiem wzrost ciśnienia w swoim wnętrzu i co za tym idzie, podnoszą temperaturę wrzenia znajdującej się w nich wody. W warunkach normalnego ciśnienia atmosferycznego woda gotuje się w temperaturze około stu stopni Celsjusza, po czym nie podgrzewa się już bardziej, tylko przechodzi w stan lotny. W wysokim ciśnieniu można ją podgrzać znacznie bardziej nim zacznie zamieniać się w parę, a mając na uwadze fakt, że autoklawy są w oczywisty sposób zamknięte, wydzielająca się para podnosi ciśnienie wnętrza urządzenia i pozwala na dalsze podnoszenie temperatury. Odbywa się to do poziomu, który uznamy za bezpieczny i jeśli ciśnienie miałoby rosnąć dalej, specjalny zawór pozwoli na ucieczkę nadmiaru pary wodnej. W dzisiejszych czasach cały proces oczywiście odbywa się automatycznie i nie ma żadnego zagrożenia nieprzewidzianymi wzrostami ciśnienia.

Zabrakło nam jeszcze tylko odpowiedzi na pytanie: po co te wszystkie problemy? Chodzi tutaj naturalnie o uzyskanie warunków, w których zginą wszelkiego rodzaju drobnoustroje, potencjalnie chorobotwórcze, które mogą się znajdować na narzędziach wielokrotnego użytku używanych przez stomatologa. W warunkach domowych podobne urządzenia mogą posłużyć do szybszego ugotowania obiadu. Każdy z nas na pewno wie, czym jest szybkowar.