Sterylnie czyste i pojemne asystory stomatologiczne

Nie budzi oczywiście żadnych wątpliwości fakt, że asystory stomatologiczne muszą przede wszystkim spełniać wymagania dotyczące zachowania czystości i w drugiej kolejności, pojemności, ale jak sama ich nazwa wskazuje, muszą to być nasi asystenci w pracy bezpośrednio z pacjentem. Imperatywem jest, by dało się z nich korzystać w sposób szybki i bezbłędny. Producenci o tym wszystkim naturalnie pomyśleli, ale każdy z nich zrobił to na swój sposób i do tego jeszcze trzeba zwrócić uwagę na różnorodność dostępnych sprzętów.

Pierwsza sprawa, którą trzeba w tym kontekście poruszyć, to bezsprzecznie mobilność. W czasie pracy musimy mieć możliwość łatwego operowania na pacjencie i na urządzeniach, które do leczenia w danym czasie wykorzystujemy. Asystory stomatologiczne zazwyczaj przechowują sprzęty, które po prostu wyciągamy i zużywamy. Oznacza to, że ich użycie ogranicza się w zasadzie do kwestii przechowywania innego sprzętu. Nie jest tak do końca, o czym powiemy sobie za moment, ale podstawowy wniosek pozostaje w sile. By ten element mógł być odpowiednio zrealizowany, absolutną koniecznością jest zapewnienie asystorom ruchomości. Wielkich komplikacji tu oczywiście nie będzie, bo nie musi być. Wystarczają zwykłe kółka, chociaż wskazane jest, by były to kółka z niskim oporem, które nie porysują nam podłóg, będą łatwo się poruszać i w dodatku będą bardzo ciche. Wycie skrzypiących kół jest ostatnim, czego chce słyszeć wystawiony na dźwięk borowania pacjent.

Innym elementem użyteczności, który pośrednio zapowiedzieliśmy powyżej, jest fakt używania sprzętu wyciągniętego z asystora i nie zużywania go w jednej chwili. Czasami musimy po prostu coś na chwilę odłożyć i najlepszym, instynktownie przeznaczonym do tego miejscem będzie zawsze blat asystora. Asystory stomatologiczne nie posiadają raczej zbyt dużych blatów, co by było nieporęczne, więc ryzykujemy tutaj upadkiem wykorzystywanego przedmiotu. W praktyce oznaczałoby to jego zmarnowanie. Na szczęście producenci sprzętu przemyśleli tego typu problemy i wyposażyli wiele ze swoich produktów w pełnoprawne blaty robocze otoczone specjalnymi ogranicznikami, które zapobiegają spadaniu przedmiotów. W ten sposób uzyskuje się niezwykle użyteczny, mobilny blat roboczy, który w dodatku jest w pełni bezpieczny nawet w ruchu, a jego pojemność powinna być w pełni wystarczająca do wszystkich zwyczajnych celów.